Ivana Dobrotić, izv. profesorica komparativne socijalne politike na Katedri za socijalnu politiku pri Studijskom centru socijalnog rada i pridružena članica Odjela za socijalnu politiku i intervencije pri Sveučilištu u Oxfordu. Njezin je istraživački interes u području komparativne socijalne politike, s posebnim interesom za politike usklađivanja obiteljskih obaveza i plaćenog rada, rodne, socijalne i teritorijalne nejednakosti. PI je na Obzor Europa projektu rEUsilience: Risks, Resources and Inequalities: Increasing Resilience in European Families i voditeljica WG5 Sustainable PPL data na COST projektu Parental Leave Policies and Social Sustainability (Sustainability@Leave). Članica je upravnog odbora ECPR Standing Group Gender & Politics, urednica godišnjeg izvješća Annual Review of Leave Policies & Related Research i izvršna urednica časopisa European Societies.
Ivana je doktorirala iz područja sociologije na Fakultetu društvenih znanosti Sveučilišta u Ljubljani (smjer socijalna politika i socijalni razvoj) i diplomirala socijalni rad pri Studijskom centru socijalnog rada na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Kontinuirano se stručno osposobljavala, posebice iz komparativne i kvalitativne metodologije u okviru European Consortium for Political Research (ECPR) metodoloških škola te pri Sveučilištu u Oxfordu. U razdoblju od 2018. do 2021. godine bila je Marie Curie Fellow na Odjelu za socijalnu politiku i intervencije pri Sveučilištu u Oxfordu, gdje je vodila InCARE projekt "Socijalne i rodne nejednakosti u skrbi: politike usmjerene skrbi za djecu te roditeljske prakse u post-jugoslavenskim zemljama i uloga javnopolitičkih ideja". U razdoblju od 2013. do 2015. godine bila je znanstvena suradnica pri Centru za istraživanje skrbi, tržišta rada i nejednakosti Sveučilišta u Leedsu (CIRCLE). Prije prelaska na Pravni fakultet, u razdoblju od 2003. do 2007. godine, bila je zaposlena u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi, Upravi za socijalnu skrb, gdje je bila zadužena za područje politika usmjerenih suzbijanju siromaštva i politike rodne ravnopravnosti. Radila je i na pregovorima u okviru pristupanja Hrvatske u EU.
Od 2010. godine aktivna je članica međunarodne znanstveno-istraživačke mreže International Network on Leave Policies & Research, gdje je od 2018. godine i jedna od urednica godišnjeg izvješća o politikama roditeljskih dopusta u pedesetak zemalja. Od 2021. godine članica je upravnog odbora ECPR Standing Group Gender & Politics. Od 2017. godine aktivno sudjeluje u radu doktorske škole EUSOC Interdisciplinary International School of Postgraduate Studies in the Social Sciences, Masaryk University, kao članica nadzornog odbora škole i mentorica doktorskih studenata. Od 2022. godine izvršna je urednica u European Societies, a od 2012.-2018. godine bila je izvršna urednica Revije za socijalnu politiku, gdje od 2018. godine ostaje članica uredništva. Osim toga, članica je uredništva znanstvenih časopisa European Journal of Social Security, The Social Policy Forum i Ljetopisa socijalnog rada. Članica je međunarodnog uredništva časopisa Teorija in praksa (Slovenija) i Journal of Social Policy (S. Makedonija).
Ivana intenzivno sudjeluje u različitim aktivnostima kreiranja politika na nacionalnoj i EU razini, s ciljem poboljšanja prava roditelja i djece, savjetujući i surađujući s ministarstvima i drugim dionicima. Bila je angažirana kao ekspertica na različitim projektima ili u radnim grupama i povjerenstvima ministarstava nadležnih za područje socijalne politike, Europske komisije, Europskog instituta za rodnu ravnopravnost (EIGE), Agencije Europske unije za temeljna prava (FRA), Vijeća Europe, UNDP-a, UNICEF-a, Svjetske banke te Grada Zagreba. Između ostaloga, bila je članica radne skupine Odbora za socijalnu zaštitu EU-a Pokazatelji ravnoteže između poslovnog i privatnog života te je vodila tim koji je izradio analitičku podlogu s preporukama za provedbu EU jamstva za djecu u Hrvatskoj. Pokrenula je inicijativu Pravo svakog djeteta na školski obrok, s ciljem da se svakom djetetu u osnovnim školama u Hrvatskoj osigura jedan besplatan školskih obrok dnevno. Za tu je inicijativu, zajedno s kolegicama Oljom Družić Ljubotina, Marijanom Kletečki i Antonijom Petričušić dobila nekoliko nagrada: posebnu nagradu Udruge socijalnih radnika (2022); priznanje “Krunoslav Sukić” za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava (2023); Croatian Women of Influence Award 2023 te nagradu Grada Zagreba (2023).
Ivana sudjeluje na brojnim znanstveno-istraživačkim projekatima, a koji se bave različitim pitanjima iz područja socijalne politike, sudjelovala je na brojnim međunarodnim znanstvenim konferencijama te je objavila brojne znanstvene radove u lokalnim i inozemnim časopisima i knjigama. Njezin je rad objavljen u časopisima poput: Journal of European Social Policy; Social Politics; European Societies, Social Policy & Administration; European Journal of Politics and Gender; Journal of International and Comparative Social Policy; Journal of Contemporary European Studies; Europe-Asia Studies; International Journal of Sociology & Social Policy; i Southeast European and Black Sea Studies. Uredila je Edward Elgar Research Handbook on Leave Policy: Parenting and Social Inequalities in a Global Perspective te tematske brojeve o politikama skrbi, roditeljskih dopusta i nejednakostima u časopisima International Journal of Sociology and Social Policy, Social Inclusion i Revija za socijalnu politiku.
Više
Godina diplomiranja: 2003
Godina doktoriranja: 2012
Na katedri od: 2007
![]() |
E-mail: |
![]() |
Telefon: 4895 890 Telefon kućni: 890 |
![]() |
Adresa:
Nazorova 51, soba Nazorova 51, soba 20 |
![]() |
Katedra/služba:
Socijalna politika |
![]() |
Konzultacije: Konzultacije će se u zimskom semestru 2021/2022 održavati neposredno nakon nastave, a u drugim terminima sukladno individualnom dogovoru sa studentima/cama. |
Copyright 2023 - Pravni fakultet, Sveučilište u Zagrebu, sva prava pridržana.